Co to jest kung-fu? Czy tym, co znane jest z filmów? Z pewnością nie, ponieważ to bardziej zawiłe

W drugiej połowie XX wieku w krajach Europy Zachodniej rozpoczęto nazywać kung-fu chińskimi sztukami walki. Co ciekawe jednakże, w Chinach zaś określa się je innym terminem – wushu. Co więcej, zakres jej stosowania nie pokrywa się ze zwyczajowym zakresem wykorzystywania tego terminu w krajach zachodnich.

Wushu jesteśmy w stanie rozdzielić na współczesne wushu, jakie dokładnie jest określane jako xiandai wushu, wushu sportowe a także tradycyjne. W krajach zachodnich niestety do dziś jest pewne nieporozumienie, bo kung-fu wiązane jest tylko i wyłącznie z wushu sportowym. Jednakże xiandai wushu/jingsai wushu to rzeczywiście dyscyplina sportowa o aspiracjach olimpijskich.

trening kung fu

Autor: Michael Cannon
Źródło: http://www.flickr.com

I tu jest podział na zdefiniowane formy, tak więc możemy powiedzieć o typach bardziej akrobatycznych, jak changquan, z drugiej strony nanquan, czyli bardziej ustalone pozycje i mniejsza ilość akrobacji, za to o wiele więcej siły fizycznej. () W takim rozumieniu jesteśmy w stanie jeszcze inny sposób, jak taijiquan, gdzie najistotniejsze są ruchy miękkie, pełne gracji, zazwyczaj wykonywane są powoli. Stosowana jest również konkurencja sanda/sanshou, jest to określony rodzaj walki w rękawicach oraz ochraniaczach (przykładowo na korpus). Jest bardzo zbliżona do kick-boxingu, ale z dosyć znacznym użyciem rzutów i zepchnięć z podestu na którym mają miejsce walki. W zawodowej klasie używa się mniej ochraniaczy, natomiast wykorzystuje się dodatkowo uderzenia kolanami.

kung fu dla dzieci

Autor: Michael Cannon
Źródło: http://www.flickr.com
Styl chuantong wushu (dziedzina, jaką na zachodzie określa się kung-fu) nie jest pewną dyscypliną sportową. Nie jest również jedną sztuką walki, ukazuje bowiem bogactwo różnych systemów, jakie są oparte na różnych koncepcjach i zasadach. To bogactwo faktycznie jest wielkie, co sprawia, że powszechnie rozpoznane klasyfikacje stanowią zbytnio duże uproszczenie. Niemniej, czasem tego rodzaju uproszczenie jest potrzebne, by zrozumieć różnorodność form tej rewelacyjnej sztuki walki. W naszym kraju jest parę szkół, gdzie można się nauczyć takiej sztuki walki. Najbardziej profesjonalne są w stolicy, jak kung fu Warszawa Ursynów, szkoła (lornetki lublin sklep) z wieloletnią tradycją, jaka wytrenowała już wielu pasjonatów tej niezwykłej dyscypliny. Kliknij tu: kungfuwarszawa.pl.