Pozycja na rynku biur tłumaczeń po przystąpieniu naszego kraju do Unii. Co się uległo zmianie?

Wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej może być oceniane różne sposoby, nie mało jest również osób, które są nastawione do niego dość negatywnie, nawet mimo to, że od tej ważnej decyzji minęło już prawie dziewięć lat. Na pewno są jednak przedsiębiorstwa, które z radością wspominają czas, w jakim staliśmy się jednym z członków UE, czas ten oznaczał bowiem wzrost ich znaczenia na rynku, co oczywiście przyczyniło się do wzrostu ich dochodów. Ich lista nie jest wcale krótka, a wysoką pozycję zajmuje biuro tłumaczeń.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Nie ma się co oszukiwać, także przed przemianami gospodarczymi i socjalnymi działał w naszym kraju niejeden porządny tłumacz (tłumacz przysięgły ukraińskiego) przysięgły Warszawa zaś należała do miejsc, które od dekad zgłaszały zapotrzebowanie na fachowców z każdego zakresu. Tłumacz mógł jednak liczyć na dość niewielką liczbę klientów i żmudne zlecenia; kontakty polskich firm i instytucji ze swymi odpowiednikami z ogólnie pojętego Zachodu były bowiem rzadkie. Również po wstąpieniu Polski do UE na nikogo nie nałożono obowiązku nawiązywania kontaktów z biznesmenami, których głównym językiem jest angielski, niemiecki lub język włoski tłumaczenie z tego zakresu stało się jednak wyjątkowo popularne. Okazało się również, że utrzymywanie kontaktów z biznesmenami z zagranicy nie jest już wyrazem dobrej woli, ale przede wszystkim przymusem, gdyż w momencie, w którym ”nasza” firma podejmie takiego działania, jej błąd naprawią konkurenci umacniający sobie tym sposobem pozycję na rynku.

Wyświetl większą mapę

Nie wszystkim przedsiębiorstwom oferującym tłumaczenia Warszawa daje jednak receptę rozwoju. Tak, to prawda, popyt na takie usługi cały czas wzrasta, nie da się jednak ukryć, że wzrasta również poziom wymagań stawianych tłumaczom. Teraz nie można sobie pozwolić nie tylko na drobne błędy, ale również na brak przestrzegania terminów, mówimy więc o dość poważnej zmianie porównując to z tym, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze klika lat temu. Trudno zresztą nie zgodzić się z tym, że dobre prosperowanie najlepszych firm jest na rękę wszystkim korzystającym z usług tłumaczy – .