Jakie znaczenie ma profilaktyka w problemach ze wzrokiem, w jaki sposób najlepiej da się wyleczyć jaskrę oraz zaćmę.

Oczy to bardzo ważny narząd dla chyba wszystkich ludzi, w zasadzie głównie dzięki nim mogą oni odbierać większość bodźców ze środowiska. Wraz z upływem lat u części osób widzenie ulega pogorszeniu, ma to przyczyny spowodowane wiekiem, ale też wieloma chorobami.

Choroby oczu niekiedy bywają trudne do wyleczenia, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, dlatego też należy bardzo poważnie podchodzić do ich profilaktyki i systematycznie kontrolować swój wzrok. Jedną z takich mało przyjemnych chorób, która jest przeważnie wykrywana przypadkowo przy okazji okulistycznych badań, jest zaćma. Pierwsze jej objawy są mało widoczne, a kiedy się już pojawią, to często chory jest w tak ciężkim stanie, że mogą być duże kłopoty z powrotem do normalnego widzenia.

oko

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Leczenie jaskry zaczyna się najczęściej od specjalnych kropli, które mają za zadanie ograniczyć ciśnienie wewnątrzz gałki ocznej, a tym samym zahamować postępowanie choroby (operacja jaskry). Jeśli jednak to nie pomoże, to niezbędna może być interwencja chirurgiczna, możliwa do zrobienia paroma różnymi metodami. Wybór najlepszej metody będzie uzależniony od stanu chorego i charakteru zmian w oku, będzie o nim decydował okulista, który opiekuje się chorym.

Inną dość często spotykaną chorobą wzroku, zwłaszcza w wieku starszym, jest zaćma. W największym skrócie polega ona na zmatowieniu soczewki, przez co choremu znacznie pogarsza się ostrość widzenia – usunięcie zaćmy. Pośród jej przyczyn należy wymienić kontakt ze środkami chemicznymi, stany zapalne czy przewlekłe choroby, czasami rozwija się przez parę miesięcy, a niekiedy i kilka lat.

Szczęśliwie dzisiaj zaćma (zobacz również leczenie zaćmy gostyń) jest dzięki nowoczesnym technikom okulistycznym zupełnie uleczalna, pozwalając chorym na to, aby jeszcze wiele lat cieszyli się świetnym wzrokiem.szczegóły tutaj rehabilitacja wrocław rehabilitacja wrocławNajczęstszą metodą leczenia zaćmy jest po prostu chirurgiczne usunięcie chorej soczewki i włożenie w jej miejsce dobrze wykonanej sztucznej. Usunięcie zaćmy jest zabiegiem stosunkowo szybkim i mało inwazyjnym, a dzięki nowoczesnym metodom dającym prawie sto procent pewności na zupełne wyleczenie.