Co jest lepszym wyborem na komunię: eleganckie garnitury i sukienki czy jednolite alby?

Bez wątpienia przyjęcie jest jednym z najważniejszych dni w życiu dziecka. Rodzice z dumą mogą patrzeć, jak ich ukochana córeczka czy synek przystępuje do sakramentu Eucharystii. Następnie jest eleganckie przyjęcie komunijne i prezenty dla dziecka. Opiekunowie i wychowawcy chcą, aby ich pociechy prezentowały się w tym niepowtarzalnym dniu fantastycznie. Wobec tego rodzi się pytanie o sens wprowadzenia skromnych alb pierwszokomunijnych.

komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Zanim wprowadzono do użytku alby pierwszokomunijne chłopcy byli ubierani w garnitury, a dziewczynki zakładały piękne sukienki. Rodzice, których było na to stać, kupowali swoim pociechom markowe i bardzo drogie ubrania. Swoje decyzje tłumaczyli tym, że jest to wyjątkowy dzień w życiu człowieka i trzeba go szlachetnie uczcić. Jednak w gronie dzieci były także te, których rodzice nie mieli wystarczających środków, żeby nabyć tak eleganckie stroje. Ich dzieci marnie wyglądały na tle tych porządnie ubranych.

Jeżeli chcesz kupić coś bardzo dobrego, spójrz na witrynę (https://durszlak.pl/przepisy-kulinarne/jadlospis) tej firmy, znajdziesz u nich dużo bardzo tanich ofert.

Wówczas pojawiły się głosy niezadowolenia z powodu różnic w ubiorze, bo niektóre dzieci były odziane tak, jak ubierają się nowożeńcy.

Dlatego też Kościół ujednolicił ubiór. Nie mogło przecież tak być, że w tym uroczystym dniu z kościoła robi się pokaz mody. Alby komunijne okazały się doskonałym lekarstwem na nieskromność w ubiorze . Od tej pory chłopcy i dziewczynki były ubierane jednolicie w białe alby. Każde dziecko otrzymywało tą samą, zrobioną z tego samego materiału i w tej samej cenie. Skutkowało to tym, że różnice zarobkowe i klasowe nie były dostrzegalne w czasie pierwszej komunii. Ten stan rzeczy dał również luksus dzieciom. Te z ubogich rodzin nie czuły się już gorsze i nie były narażone na szyderstwo ze strony bogatszych dzieciaków.

komunia

Autor: Mia & Steve mestdagh
Źródło: http://www.flickr.com

A same alby są przecież strojem stricte kościelnym, gdyż ubioru stosowanego w czasie kościelnych liturgii. Cudowne białe alby z sukcesem od lat są używane podczas mszy świętych. Wymienione argumenty przemawiają na korzyść alb . Niewątpliwie są one lepszym ubiorem od sukienek i garniturów. Nadają się również lepiej do brania udziału w świętach kościelnych. A dzieci prezentują się w nich elegancko, a zarazem mniej pretensjonalnie.

Jeśli prezentowany materiał jest dla Ciebie ciekawy, nie wahaj się i sprawdź szczegóły tutaj kamieniarstwo wrocław – przeczytasz jeszcze bardziej szczegółowe informacje.

I oto przecie chodzi.