Rola muzyki w życiu powszednim

O tym iż muzyka pełni w naszym życiu ważną rolę przekonywać nikogo nie potrzeba. Od najmłodszych lat jej słuchamy. Prawdopodobnie co najmniej raz w życiu ktoś śpiewał nam do snu. Być może była to babunia a być może mama lub opiekunka. Psycholodzy twierdzą że to co słyszymy w najmłodszych latach ma wpływ na nasze gusta muzyczne w dorosłym życiu. Może coś w tym jest, bowiem jedną z kilku rzeczy które pamiętam z najwcześniejszego dziecięctwa są płyty dziadunia z muzyką poważną i ma ona dla mnie pewien specjalny urok.

Choć moje późniejsze preferencje muzyczne bywały odległe od tych płyt zawsze jednak rozpoznawałem kiedy w jakimś rockowym utworze dało się słyszeć odniesienia klasyczne. Zobacz również: Jak dobrać muzykę do prezentacji? Muzyka od zawżdy służyła zabawie. Najpierw była to muzyka grana na żywo, do tańca. Wraz z początkami kinematografii jej rola się rozszerzyła, muzyka wzbogacała jak też podkreślała fabułę. W jego początkowym okresie była ona równie ważka jak sam obraz. Razem z wynalezieniem gier komputerowych zaistniała muzyka do gier.

Muzyka dla każdego

Autor: Ethan Hein
Źródło: http://www.flickr.com

Jej rozwój przebiegał bardzo dynamicznie. Wpierw były to proste, krótkie melodyjki, zaś obecnie muzyka do gier zdobyła miejsce równowartościowe jej poprzedniczce – muzyce filmowej. Tak samo jak muzykę do filmów komponują ją najbardziej popularni kompozytorzy bądź zespoły muzyczne. Tak więc energiczny wykonawca ma niemałą paletę możliwości. Muzyka (zobacz sklepmuzyczny.pl/c,227-statywy-mikrofonowe) jest również ważnym składnikiem marketingu. Muzyka (zobacz https://sklepmuzyczny.pl/c,136-mikrofony) do reklamy ma głównie za zadanie podkreślić jej treść. Wyjątkowo ważną funkcję odgrywa ona w reklamie radiowej. Nie ma tam przecież obrazu a trzeba w pewien sposób przekazać emocje które są siłą reklamy. W roli muzyki do reklamy współcześnie wykorzystywane są często kawałki już znane i cenione. Najczęściej mają one podkreślić styl życia który promuje reklama lub też wzmacniać pozytywne uczucia jakie ma wzbudzać. Jako przykład może tutaj posłużyć wykorzystanie części utworów Chopina w reklamie towarzystwa ubezpieczeniowego. Autor:

Naturalnie bywa tak że muzyka do reklamy rozpowszechni jakiś szlagier. Może być to też jakiś sposób by młody nieznany muzyk zaistniał, zwłaszcza obecnie w dobie internetu kiedy względnie nietrudno jest zidentyfikować wykonawcę utworu jaki szczególnie wpadł nam w ucho.