Drony – metoda na filmowanie z powietrza

Zapierające dech w piersi ujęcia, prezentujące miasta i krajobrazy z lotu ptaka są dzisiaj osiągalne nie tylko dla wielkich agencji fotograficznych, ale także dla każdego wielbiciela fotografii. Na rynku dostępne są bowiem urządzenia w atrakcyjnej cenie, które umożliwiają nagrywanie filmów oraz robienie zdjęć budowli i widoków z powietrza.

Kamera sportowa

Autor: Dave Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Zaledwie kilka lat temu, aby zrobić ładne zdjęcie obiektu oglądanego z góry, konieczne było wynajęcie helikoptera, wraz z doświadczonymi fotografami i całym profesjonalnym osprzętem. Współcześnie wystarczy zakupić drona. Dron to bezzałogowe urządzenie latające. Jest sterowany zdalnie i został przystosowany do zamocowania sprzętu wideo. Najpopularniejsze są drony firmy DJI. Pierwsze modele były spójne z urządzeniem do filmowania marki GoPro, najnowszy model, Phantom 3, posiada wbudowany własny sprzęt nagrywania wideo, oddzielna kamera sportowa jest zatem niepotrzebna – http://www.gohero.pl/dji-phantom-3-advanced.

Nowy model odróżnia się od swoich poprzedników wieloma udogodnieniami, w tym – wydłużonym czasem pracy urządzenia w powietrzu, wynoszącym obecnie 23 minuty, a także możliwością bezpiecznego lotu w pomieszczeniach, gdzie nie jest odbierany sygnał GPS. Bardzo istotnym usprawnieniem urządzenia jest sprawienie, iż powraca on do miejsca, z którego wystartował, nie tylko wtedy, gdy utraci łączność ze sterującym, ale również wtedy, gdy bateria jest na wyczerpaniu. Takie rozwiązanie powoduje, że urządzenie nie wpadnie niespodziewanie do wody, ani nie upadnie na ulicę.

Dron

Autor: Dennis Jarvis
Źródło: http://www.flickr.com
Kilka lat wstecz kamera sportowa – http://www.gohero.pl – była absolutną rewolucją na rynku amatorskiego filmowania. Urządzenie wyposażone było w specjalny system mocowania, dzięki czemu można było filmować w czasie surfowania, czy skoków do wody. Obecnie największym uznaniem przy filmowaniu z lotu ptaka szczycą się drony.

Phantom 3, dzięki posiadanym ulepszeniom, z pewnością zdobędzie jeszcze liczniejsze grono miłośników, niż jego poprzednicy, szczególnie, że został wyprodukowany w dwóch wersjach: tańszej, dla sympatyków amatorskiego nagrywania filmów i robienia zdjęć oraz bardziej zaawansowanej, stworzonej z myślą o profesjonalistach. Drony są łatwe w obsłudze, stosunkowo tanie i nieduże, to fajny gadżet dla każdego miłośnika nowinek technologicznych oraz idealny pomysł na prezent, zwłaszcza dla panów.