Co sprawia, że uwielbiamy kinematografię?

Warto nieco przemyśleć dlaczego taki człowiek, który raczej nie przepada za oglądaniem filmów jest fenomenem. Oczywiście kinematografia nie jest dla wszystkich, ale jakoś się złożyło, że zdecydowana większość z nas kocha obejrzeć co jakiś czas filmy dvd albo wielce w ostatnich czasach modne amerykańskie seriale TV.

telewizor

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
To znaczy produkcje TV to były wielce popularne już dekady temu, lecz dopiero takie produkcje jak The Wire bądź Six Feet Under spowodowały, że wreszcie telewizja już nie jest traktowana przez społeczeństwo jako wielce ubogi krewny kinematografii. Niegdyś znani aktorzy bali się grywać w serialach, dziś to nie przejdzie.

No cóż, weźmy choćby pod uwagę filmy dokumentalne: często ich głównym walorem jest nauka, ale są również takie, które mamy okazję oglądać jak zwykły film. Przykładowo Michael Moore kręci interesujące filmy dokumentalne, które dla wielu są mądre, a na dodatek mądre, wielce oddziałujące na Stany Zjednoczone, cały świat. Przecież gdy Moore kręcił filmy atakujące George`a Busha Jr, w Waszyngtonie robiono sporo, aby opóźnić znacznie premierę filmu, ponieważ akurat się zbliżały wybory prezydenckie. Mało lubiany teraz polityk co prawda wybrał tak czy siak wybory, ale i tak solidny film dokumentalny mocno oddziałuje na społeczeństwo. Poza tym, wiedzy nigdy zbyt mało. Skoro mamy bezpłatną naukę, ciężko z takowej nie korzystać, nieprawdaż?

Dobre filmy, szczególnie filmy 3d (sprawdź czego brakuje w Twojej kolekcji i zamów taniej: najlepsze filmy 3d) oglądamy jednakowoż głównie dla uniesień oraz rozrywki. W sumie nawet wspaniałe filmy, klasyki filmowe na miarę Amelii, Taksówkarza bądź Coś w zasadzie nie charakteryzują się bardzo ambitnym poziomem. Tzn. to są bardzo ambitne filmy, rewelacyjne pod praktycznie każdym względem, lecz bądź co bądź jeśli szukamy głębi, to raczej w księgarni, mimo wszystko filmy mocniej potrafią oddziaływać na nasze wrażenia wzrokowe, no tak się przynajmniej wydaje.

Czy zaintrygował Cię ten wpis? Jeśli odpowiesz twierdząco, to idź dalej angielski grójec i przejrzyj tam kolejne frapujące wpisy. Nie zwlekaj!

Jeśli jest inaczej, autor tekstu szczerze prosi o wybaczenie.

No właśnie: w kolejnym artykule należy zastanowić się z jakich powodów filmy DVD i 3d są kochane przez zdecydowaną większość miłośników filmu. Czy może w przypadku takich arcydzieł jak choćby Avatar nie powinniśmy już mówić o zwykłym przeroście tak zwanej formy nad treścią. Zapewne to w zupełności nieobiektywne, lecz Avatar to i tak genialny film.