W jaki sposób przygotować jingle swojej rozgłośni radiowej?

Jingle radiowe to dźwięki, które stosowane są jako przerywniki w audycjach radiowych i telewizyjnych lub po prostu dźwięki określające poszczególne stacje. Często dobry wybór utworu może sprawić, że będzie on wizytówką danego przedsiębiorstwa i doprowadzi do tego, że stanie się ono bardziej rozpoznawalne. Właściciele opisywanych tutaj firm mogą zatrudnić osobę, która wykona cały pakiet tego typu muzyki albo skorzystać z coraz ciekawszej oferty proponowanej przez studia nagrań. Możliwości wyboru odpowiednich dźwięków jest niezwykle dużo, dlatego też nie powinno się podejmować decyzji zbyt szybko.

Emisja radiowa

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com

Darmowe jingle radiowe to genialne rozwiązanie dla stacji radiowych rozpoczynających swoją działalność. Krótkie melodyjki, które oferuje studio nagrań, można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej danej firmy. Gdy format się sprawdzi, pozostaje tylko złożenie zamówienia na odrębną oprawę muzyczną. W większości przypadków darmowe jingle radiowe mogą być odtwarzane wyłącznie w swojej oryginalnej formie, nie można tworzyć remiksów i dostosowywać ich do osobistych potrzeb samodzielnie. Jest to uznawane za czyn niezgodny z prawem. Studio nagrań oferuje nie tylko jingle radiowe, lecz także całą oprawę muzyczną. Jeżeli klient zdecyduje się na nią, w dużej mierze będzie uczestniczył w tworzeniu projektu. Dlatego też wspólnie z pracownikami studia (studia dla nauczycieli) ustalana jest początkowa koncepcja oraz motyw, jaki ma przewodzić takim kompozycjom.

Kolejnymi krokami jest ułożenie melodii oraz nagranie jej. Jingle radiowe to jednak nie zawsze sama melodia. W wielu przypadkach podczas jej trwania wypowiadana jest nazwa audycji czy też radia, w którym nadawany jest program. Z tego powodu oferowane są również „banki głosów”, które używane są w jinglach. Bardzo często w takich zbiorach znajdują się nagrania głosu znanych telewizyjnych lektorów, aktorów czy też piosenkarzy. Klient zamawiający jingle radiowe ma bardzo duży wybór, a także znaczący wpływ na to, co skomponuje wybrane studio nagrań. Jeżeli jednak zamawiający nie czuje się profesjonalistą w tej dziedzinie i nie posiada własnych założeń, może liczyć na pełną pomoc czy współpracę ze studiem nagrań.

Szukając odpowiedniej oprawy muzycznej dla swojego przedsiębiorstwa, warto wybrać się do osób zajmujących się tym profesjonalnie. Studio nagrań pomoże nam dostosować dźwięki do konwencji, a cały proces zajmie niewiele czasu. Współpraca może zaowocować stworzeniem dźwięków, które stale będą łączyły się z daną marką i staną się same w sobie fantastyczną reklamą. Wszelkie wiadomości na temat zamówień można znaleźć na stronie internetowej danego studia, gdzie mamy możliwość zapoznania się z dotychczasowymi osiągnięciami firmy, przykładowymi melodiami, jakie w niej powstają oraz pełnym zakresem usług proponowanych klientom.