W jaki sposób rozbudowane są przepisy odnoszące się do różnorodnych dyscyplin strzeleckich?

Jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami jakiejś dyscypliny sportu, to jesteśmy niejako zobligowani do bardzo dobrej znajomości wszystkich przepisów. Nie inaczej jest w dyscyplinie, jaką uprawia się m.in. na strzelnicy sportowej.

Tu również są przeróżne typy broni, za pomocą których można taki sport uprawiać (dokładnie może być to pistolet, karabinek oraz strzelba gładkolufowa).
Istnieje więc polegające na przepisach ISSF strzelectwo sportowe, długodystansowe (przepisy WBSF), czarno prochowe (regulacje MLAIC), strzelectwo historyczne (oparte na przepisach EGS), na unormowaniach Bractw Kurkowych – kurkowe, dynamiczne (przepisy IPSC, IDPA) i (polegające na kodeksach SASS) strzelectwo westernowe. W każdej dyscyplinie rozgrywane bywają konkurencje strzeleckie. Toczą się wedle kategorii wiekowych (np. młodzicy lub juniorzy) oraz określonych grup zawodników (dla przykładu mężczyźni czy weterani). W ramach poszczególnych dyscyplin wykonywane są m.in. takie konkurencje jak pistolet sportowy, karabin standardowy czy Double Trap. Oczywiście istnieje ponadto rozdział broni przez wzgląd na jej kaliber, zatem minimalną średnicę lufy.
strzelectwo

Autor: www.4taroty.pl
W wypadku broni pneumatycznej może być to 4,5 milimetrów, pistoletów kulowych 5,6 mm, karabiny znacznego kalibru mogą mieć do 8 mm kalibru, pistolety i rewolwery tak zwanego centralnego zapłonu od 7,62 do 9,65 milimetrów, zaś broń śrutowa – nie większy niż 12mm.

Sprawdź, czy przypadnie Ci do gustu proponowana oferta. Oferujemy usługi dobrane do indywidualnych potrzeb. Nie czekaj i dowiedz się, jak działamy.

W strzelectwie sportowym można stosować takie przyrządy wspomagające celowanie: otwarte, zakryte i optyczne.

Obowiązują także konkretne komendy (np. START czy też STOP) oraz grzywny (ostrzeżenie, odjęcie punktów czy dyskwalifikacja). Naturalnie takiej dyscypliny nie powinniśmy uprawiać poza określonym do tego miejscem.