W jaki sposób zacząć lekcje gry na wiośle

Dobierając swoje pierwsze utwory na gitarę, młodzi adepci tego instrumentu często rozpoczynają od piosenek. Małe dzieci zwykle grają utwory do śpiewania, które znane są od lat nawet naszym dziadkowm czy też rodzicom. Piosenki te znajdują się w kanonie utworów, jakie znajdujemy w większości śpiewników harcerskich i ogniskowych. Nie są to zwykle utwory trudne, używa się do ich grania najprostszych kilku akordów, nawet w sytuacji gdy w oyginale partie gitary są bardziej rozbudowane.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/
Takie podejście do nauki gry na instrumencie może oczywiście dawać możliwość pogrywania sobie na gitarze na ogniskach. Będziemy potrafili zagrać kilka piosenek, zazwyczaj wszystkie z nich będziemy odgrywać tak samo, sprowadzając wszystkie do podstawowych akordów i typowych dwóch, może trzech bić. Nigdy jednak nasze ucho nie uwrażliwi się na to, czym naprawdę jest muzyka, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy akordami molowymi i durowymi i wszelkimi ich przebiegami, progresjami.

Jeśli ktoś oczekuje więcej od swojej przgody z gitarą, powinien już zaczynając grę na instrumencie wyszukiwać sobie utwory z różnorodnych stylistyk muzycznych. Dobrze jest też, żeby te utwory można bylo grać kilkoma technikami. Może się okazać, że kilkakrotne zagranie piosenki lub utworu, który na początku wydaje nam się dziwny i niemelodyjny, może sprawić, że nasz słuch w końcu uzna te melodie za ciekawe i bardzo ładne. Z czasem stwierdzimy, że słyszymy więcej i więcej, że nasz muzyczny świat się poszerzył.

gitara

Autor: Angela Quitoriano
Źródło: http://www.flickr.com

W młodym wieku oczywiście podstawową rolę w grze na gitarze odgrywją emocje. To one one sprawiają, że nasza chęć gry wzrasta. Mówiąc językiem prostym, można powiedzieć, że nakręcamy się, jeśli nam coś wychodzi, a jeśli w tym wszystkim jest to piosenka, którą lubimy i czujemy, wówczas doświadczamy ogrmnego przypływuczujemy ogromną dawkę energii. Dobrze jest więc poza banalnymi piosenkami uczyć się utworów muzyki klasycznej lub nawet mało skomplikowane standardy jazzowe. Oczywiście najistotniejszy jest silnik, serce, które emocje pobudzi, a tutaj oczywiście na starcie najwięcej dadzą nam piosenki mocne, rockowe.

Jeśli opisywana problematyka Cię ciekawi i musisz ją poznać głębiej, więcej przeczytasz tu – to nieco inny punkt widzenia na tę tematykę.

Szukając odpowiednich tytułów na pewno warto przewertować repertuar takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy Motorhead, albo Muse – . W tym ostatnim przypadku partie gitar zwykle wzbogacone są o efekty elektroniczne. Szukanie swojego własnego brzmienia może stać się również zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.