Kącik do czytania – jak taki zorganizować?

W każdym mieszkaniu powinno znaleźć się miejsce, w którym domownicy mogliby odpocząć, wyciszyć się, uciec od zgiełku dnia codziennego. Taki kącik to możliwość posłuchania w ciszy i spokoju ulubionej muzyki czy przeczytania ciekawej książki. Czasem wystarczy tylko kwadrans, aby zregenerować siły po dużym wysiłku nie tylko fizycznym, ale do tego potrzebne są odpowiednie warunki. Aranżacja takiego miejsca nie powinna być trudna lecz należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które ją ułatwią.

kącik czytelniczy

Autor: Eneas De Troya
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszy jest wybór właściwego miejsca, które musi zapewniać użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa, ale (angelka.pl/-kliknij na tę zakładkę) głównie umożliwiać pełen relaks. Może to być balkon, róg salonu, albo po prostu bujany fotel. Bez względu na miejsce dużą rolę w zapewnieniu sobie komfortu jest dobranie właściwego oświetlenia. Gdy chcemy urządzić kącik do czytania to ważna będzie nie tylko np. szafka na książki, ale właśnie źródło światła. Specjaliści uważają, że higiena wzroku wymaga przynajmniej dwóch źródeł oświetlenia w tym jedno musi być naturalne. W sklepach z oświetleniem dostępne są różne modele lamp, kinkietów, a także żarówki o różnym natężeniu. Najczęściej wybierane są lampy stojące wyposażone w regulowane ramię umożliwiające właściwe ustawienie. Z nowoczesnych rozwiązań wybrać można specjalistyczne przenośne lampki, oświetlenie na baterie czy lampki typu LED. Gazetniki, szafka na książki, półka to elementy, które można znaleźć w każdym sklepie z meblami, ale chcąc kupić coś nietuzinkowego można szukać inspiracji na blogach czy w magazynach wnętrzarskich. Najważniejsze jest to, aby zapewnić sobie funkcjonalne,ale i inspirujące miejsce wypoczynku.

Zobacz też: nowoczesne półki

czytanie z dziećmi

Autor: Chris_Parfitt
Źródło: http://www.flickr.com
Co powinno się znaleźć w kąciku do czytania? Oczywiście niezbędne są półki czy szafka na książki,ale idealnym, oryginalnym ich zamiennikiem może być np. duży drewniany kufer. Często wybierane są gazetniki, plastikowe czy wiklinowe koszyki, w których również można przechowywać gazety. Niezbędny będzie wygodny fotel, sofa, pufa czy duża poduszka, na której będzie można oprzeć nogi czy wygodnie się ułożyć. Przy wyborze wszystkich mebli czy elementów dekoracyjnych należy kierować się nie tylko stylistyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością.