Rezultaty odradzania się gmin żydowskich

Polska jak wszystkim wiadomo była przez długi okres miejscem wyrozumiałości religijnej. Brzmi to niczym baśń, zważywszy, zachowanie na stadionach piłkarskich. Swego czasu tak było. Czy to znaczy iż jesteśmy nietolerancyjni? Nie, choć istnieje taki ruch w naszej kulturze. Jak temu przeciwdziałać? Odpowiedź jest nieskomplikowana – wychowanie. Przyczyną negatywnych zachowań jest ignorancja. Niestety, nie jest to takie łatwe.

nauka

Autor: Luis Vidal
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście po 1989 r. sytuacja powoli się zmienia. Powodów niechybnie jest wiele; większe otwarcie na świat, możność jeżdżenia po świecie bez dużych problemów – wystarczy dowód lub paszport wyszperać z szuflady, do tego należyte środki i gotowe. Inną przyczyną tego że stajemy się bardziej tolerancyjni jest odradzanie się istniejących u nas kiedyś wspólnot. Przykładem może być Gmina Żydowska (zajrzyj tu). Po przyznać to należy trudnych doświadczeniach XX wieku, odradzają się gminy żydowskie. Do naszej świadomości powraca ważki utracony aspekt naszego życia. Kluczowym czynnikiem w tym trudnym procesie jest kreowanie miejsc gdzie można poznać kulturę.

Tę rolę pełni przykładowo Szkoła (szkoła niepubliczna w Warszawie www.wilanow.varsovia.edu.pl) Dialogu Kultur we Wrocławiu. Fundacjadozorująca szkołę stworzyła szkołę o unikalnym programie – nie jest to wyłącznie szkoła żydowska, a więc ucząca języka hebrajskiego a także historii żydów, ale również tak wyjątkowych w naszych podstawówkach przedmiotów jak logika bądź etyka -> strona szkoły. Naturalnie Szkoła Dialogu Kultur we Wrocławiu swą aktywnością wpływa nie jedynie na uczniów tej szkoły ale także ich na środowisko, znajomych, rodziców.

nauka

Autor: Susanna Arus
Źródło: http://www.flickr.com

Sposób patrzenia na życie który jest uczniom prezentowany w sposób naturalny zostaje przekazywany dalej. W taki sposób wrocławska szkoła żydowska się przyczynia do obniżenia antysemityzmu, a to ogromnie ważne. Kolejną ważną rzeczą jest komunikowanie o współczesnym dorobku judaizmu, swego rodzaju krok do przodu poza koszmarną historię sprzed ostatnich 70 lat, bowiem historia Żydów wbrew powszechnemu przekonaniu nie zakończyła się razem z Drugą Wojną Światową. Dzisiejszy Izrael to państwo ciekawe, posiadające istotne związki z Polską o którym prawie nic nie wiemy. Dobrze jest poznać czasy współczesne narodu, bez jakiego nie bylibyśmy tym kim dziś jesteśmy.