Jeśli zamierzasz wykonywać dla przykładu działalność gospodarczą na gruntach ornych, wtedy na początku powinieneś zaznajomić się z klasyfikacją gruntów

Jeżeli zacząłeś się na przykład interesować konkretnymi rodzajami gruntów, wówczas na pewno już dobrze wiesz, jak wielce istotne jest przypisanie danego gruntu do właściwej klasy. Jeżeli chcesz na przykład postawić nowy dom, wtedy możesz to zrobić właściwie na gruncie przeznaczonym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wówczas niestety będziesz musiał po prostu rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na zbudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki konkretnie jest charakter danego gruntu? To zadanie należy przede wszystkim do starosty, który wskazuje klasy gruntów dla praktycznie wszystkich gruntów znajdujących się na obszarze danego powiatu. Oczywiście raz wskazaną klasyfikację można zmienić, jednak nie jest to w ogóle takie proste. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów wskazuje konkretnie, jaką klasę powinien dostać dany grunt, a na dodatek odstępstwa od tego są mocno trudne.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zmiana jest w ogóle możliwa, zazwyczaj poprzedza ją żmudne postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest możliwa wyłącznie na wniosek jego właściciela, a dodatkowo wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów oraz wykonania licznych badań. Nawet jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, wówczas i tak nie możesz mieć gwarancji, że klasa działki zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to wyłącznie sprawa decyzji właściwego starosty, który praktycznie zawsze może odmówić Ci zmiany klasy działki.

Zainteresował Cię analizowany tu wątek i poszukujesz poza tym dodatkowych informacji? Przeczytaj o nim znacznie więcej w tym omówieniu!

Przeczytaj więcej o gruntach: Warto wiedzieć, że klasyfikacja gruntów dokonywana jest na obszarze całego kraju praktycznie jednolicie. Kiedy zatem starosta odmówi Ci modyfikacji klasy działki nawet pomimo tego, że spełniłeś praktycznie wszystkie wymogi, wtedy możesz powoływać się konkretnie na te przepisy. Sposób przeprowadzania klasyfikacji jest konkretnie opisany przede wszystkim w rozporządzeniu Rady Ministrów. Dodatkowo na terenie całego kraju obowiązuje jednolita gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów, która także jest sporządzana przez Radę Ministrów. Autor:

Kiedy zatem starosta w bezpodstawny sposób odmówi Ci zmiany klasy gruntu pomimo tego, że spełniasz praktycznie wszelkie wymagania, wtedy zdecydowanie jeszcze nic straconego. Zawsze możesz na przykład odwołać się do organu wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej kwestii zostanie odpowiednio sprawdzona.