6 zagadnień o ścieżki kariery

Gdy pojawiła się w Polsce moda na studiowanie, w latach 90., zupełnie zapomnieliśmy o kształceniu zawodowym. A to źle, bo obecnie brakuje takich fachowców. Wielu jest magistrów rożnych kierunków bez widoków na bardziej udane życie, którzy nierzadko emigrowali do innych krajów, aby jakoś żyć, a mało jest specjalistów z prawdziwego zdarzenia. Właściwie Ci także wyjechali, bo tam zarobią zdecydowanie większe pieniądze.

Każdy kto był na Wyspach Brytyjskich to dostrzegł: wszędzie pełno naszych rodaków, choć najczęściej spotyka ich się właśnie w okolicach remontów czy innych miejsc, w których niezbędni są fachowcy od budowlanej roboty. To oni właśnie maja największą szansę na zarobek, gdy wyjadą za granicę. Są tak naprawdę osoby, które zdobywają fajną pracę w biurze i tam solidnie zarabiają, lecz jak gdyby porównać pracowników fizycznych do pracowników zatrudnionych do pracy umysłowej proporcja niestety byłaby zauważalnie nierówna.

W sumie to normalne, nasi rodacy są chwaleni za pracę fizyczną, mówi się o nas, jako o dobrych pracownikach, którzy umieją robić wiele rzeczy, mówi się o nas, że znamy się na swoim fachu i umiemy pracować bardzo długo. Są wspomniane też minusy, na przykład, picie alkoholu, lecz przegrywają one w zestawieniu z pozytywami, jakie oferują polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się zmieniać także w Polsce. Wielu młodych ludzi zastanawia się dwa razy nim wybiorą odpowiednie studia, ponieważ w mediach słychać co chwila, iż po studiach nic nie ma, iż panuje bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier naszego kraju podsumował, że „lepiej być spawaczem niż politologiem”.

Nieważne, że stwierdził to człowiek, który także skończył studia, a jednocześnie człowiek przy władzy, który ma przecież wpływ na sytuację w kraju. Mniejsza z tym jednak. Najważniejsze jest to, iż dzisiaj przykładowo taki stolarz, który oferuje usługi stolarskie może mieć bardziej godne życie niż człowiek po paru kierunkach, ponieważ ten człowiek ma prawdziwą i realną umiejętność, na którą jest zapotrzebowanie. Jest zapotrzebowanie na składanie mebli , nie ma natomiast miejsca dla całych zastępów politologów, którzy może i wiedzę mają, ale nic w praktyce nie potrafią. www.pomagier.eu/montazmebli.html