Dlaczego studia informatyka bywają jednym z najczęściej wybieranych kierunków?

Pełnoletność to moment wielu wyborów przed jakimi zostaje postawiony młody człowiek. To wtedy w pewien sposób rozpoczyna podejmować decyzje osobiście. Jedną z takich najważniejszych decyzji będzie dalsza nauka. Jak wiadomo w owym czasie duża ilość z nich podejdzie do matury a potem nadejdzie czas wyboru studiów. Dla jednych jest to łatwy wybór, bo od pokoleń konkretny zawód jest pielęgnowany. Dla innych, konkretnym sensem decyzji tego a nie innego kierunku będzie wizja godnej pracy. I podążając tym wątkiem warto przemyśleć, jakie kierunki studiów są rentowne.

studenci

Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com
Wg analiz stale prym trzymają, takie kierunki jak prawo czy medycyna. Natomiast ostatnio bardzo często typowanym kierunkiem będą studia informatyka. Istotnym motywem owej decyzji będzie nieustannie rozrastająca się technologia, która daje wiele możliwości. Obecnie prawie w niejednej branży życia używa się nowoczesnych technologii. Dlatego w ostatnich latach tak wiele firm o tematyce programistycznej zaistniało na rynku. Jak analizuje się propozycje pracy to poniekąd jedna druga ogłoszeń bywa scalona z pracą programisty. Ten stan będzie się utrzymywał lub wręcz zainteresowanie na bardzo dobrych programistów, podniesie się. Istotnie dlatego studia informatyka są coraz bardziej renomowanym kierunkiem studiów- przykład. Wiele uczelni wyższych, by wyjść naprzeciw przewidywaniom rynku jak i studentów, ustanowiło uruchomić dodatkowy kierunek informatyki. Możliwości po zyskaniu kierunkowego wykształcenia jest nadzwyczaj ogromna: będzie dość dużo propozycji pracy a i wynagrodzenie w tej specjalności należą do jednych z bardzo korzystnych.

zajęcia

Autor: Mario Behling
Źródło: http://www.flickr.com
Przeciętnie programista (oczywiście w zależności od umiejętności jak i praktyk) osiąga trzy, cztery razy więcej niż wynosi średnia krajowa w kraju. Oczywiście te zarobki równocześnie z latami a także praktyk bezpośrednio wzrastają. Perspektywa tak dużych zarobków zachęca bardzo wielu amatorów informatyki. Jednak studia informatyka bywają bardzo ciężkie i już na pierwszym roku studiów wyjątkowo duży procent studentów (w porównaniu z innymi kierunkami studiów) rezygnuje z ich kontynuowania.