Do czego może nam się przydać znajomość angielskiego? Parę faktów

Od czasu do czasu możemy usłyszeć w telewizji lub przeczytać w gazetach, iż angielski jest językiem ponadnarodowym. Jednak gdzie na świecie można porozumieć się w tymże języku bez większych komplikacji?

Angielski to język oficjalny (albo też ponad 95 procent populacji używa go) w: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych , w Kanadzie, Irlandii Północnej, Australii, Filipinach, Nowej Zelandii, Jamajce, i w kilku mniejszych państwach. W powyższych krajach bez żadnego kłopotu porozumiemy się po angielsku, bowiem język angielski jest w nich językiem oficjalnym czy jest używany przez większą część społeczeństwa.

Słowniki języka angielskiego

Autor: Graham Campbell
Źródło: http://www.flickr.com
Jak zatem przedstawia się sytuacja w Europie? Nie raz wydarzy się, że będziemy chcieli dokądś wybrać się (na przykład na wakacje). Przekonajmy się w których europejskich krajach bez trudności porozumiemy się po angielsku (ilość procentowa znaczy procent populacji w konkretnym państwie, jaka zna angielski w stopniu płynnym). Sprawdzimy też na którym miejscu jest kraj nad Wisłą.

Źródło informacji – tych europejskich państwach bez najmniejszych kłopotów porozumiemy się w języku angielskim: Norwegia 90%, w Szwecji 89%, angielski na Malcie 88%, w Holandii to 87%, Dania 86%. Jak widać, angielski – sprawdź serwis – w Anglii tak, jednak w kilku innych punktach na świecie także okaże się niebezcelowy.

Znajomość języków obcych przydaje się w życiu dużo częściej niż nam się wydaje. W największym stopniu praktycznym jest angielski (oferta). Jego znajomość przydaje się nie jedynie w szczególnych wypadkach, ale też na co dzień. Na ulicach teraz w każdym mieście w naszej ojczyźnie pełno jest obcokrajowców. Co jeśli któryś z nich zapyta nas o drogę? Niekiedy to my wyjeżdżamy na zagraniczną wyprawę. W takim przypadku my sami musimy odnaleźć się w obcym państwie, jednakże – jeżeli nie znamy chociaż podstaw komunikacji angielskiego – nie zapytamy o drogę.

Powiązane artykuły:

Obecnie gros krajów świata jest wykształcona, zaś angielski jest tak uniwersalny, że sprawdza się w wielu państwach (sprawdź powyżej). Za każdym razem znajdzie się ktoś, kto chociaż trochę mówi po angielsku. W poszukiwaniu pracy także potrzebny jest angielski. Współcześnie w mało którym anonsie nie jest wymagana chociażby elementarna znajomość tego języka. Nawet sprzedawca w sklepie winien znać angielski. Zawsze może przydarzyć się klient cudzoziemiec.