Komunikacja społeczna – czyli na jakich stanowiskach humaniści mają szanse na obecnym rynku zatrudnienia

Rynek pracy jest współcześnie bardzo dynamiczny, w związku z tym zmienia się również oferta edukacyjna. Dzisiaj kierunki rozchwytywane jeszcze 10 lat temu nie znajdują już większego zapotrzebowania na rynku. Rynek wymaga przygotowania młodych ludzi do całkowicie innych stanowisk pracy biorąc pod uwagę zmieniające się procesy zarządzania w przedsiębiorstwach i nowoczesne strategie, które wymagają nowego podejścia do wykonywanych zadań. Jakie kierunki studiów warto więc brać obecnie pod uwagę? Czy humanista ma możliwość odnaleźć się na nowoczesnym rynku pracy?

absolwenci

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Powszechnie istnieje przekonanie, że największe szanse na dostanie pracy mają eksperci z branż inżynieryjnych i IT. Nie oznacza to jednak, że humaniści nie mają szans jeśli chodzi o rynkowe zapotrzebowanie. I w tym obszarze potrzebni są fachowcy, ale faktycznie wyspecjalizowani oraz tacy, których wiedza ma praktyczne przełożenie na wzrost efektywności i wydajności w firmie, czy rozmaitego typu instytucjach publicznych. Za przykład może służyć komunikacja społeczna. Na ogół wiąże się ona z dziennikarstwem czy Public Relations. Jeśli o niej mowa chodzi przede wszystkim o budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa oraz długofalowych relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Nie od dziś wiadomo, że umiejętność komunikacji, perswazji czy negocjacji może mieć istotny wpływ na wizerunek podmiotu i zwiększyć jego szanse na rynku. Sztuka umiejętnego komunikowania się ze społeczeństwem, przekazywania informacji oraz interpretowania danych to wręcz podstawa do tego, aby móc odpowiednio kontrolować działania. Dlatego studia związane z komunikacją społeczną zyskują uznanie i mogą realnie zwiększyć szanse młodego absolwenta na znalezienie satysfakcjonującej pracy –

rozmowa kwalifikacyjna
Innym wartym uwagi kierunkiem jest grafika komputerowa. Studia w tym zakresie to furtka do pracy w wielu firmach, szczególnie tych nastawionych na promocję i nowoczesny marketing internetowy. Bez zaangażowania grafika komputerowego nie powstanie żadna sensowna strona www, żadna ciekawa ulotka czy inny materiał promocyjny. Osoby, które mają talent artystyczny i ukończyły np. malarstwo czy fotografikę, powinny zainteresować się rozwojem w kierunku grafiki komputerowej, gdyż to pomoże im z całą pewnością dostać opłacalną posadę – plusy studiowania grafiki komputerowej.