Na jakie studia pójść?

Wybór studiów, na jakich chcemy studiować zawsze kojarzy się z większą ilością stresu i ryzykiem, że nie zostaniemy przyjęci na wymarzony kierunek lub też nie będziemy mogli znaleźć zawodu po jako absolwenci. Rynek pracy obecnie zmienia się szybko i ciężko jest przewidzieć, jaka sytuacja będzie w przyszłości jednak na pewno da się zauważyć pewną tendencję. W naszym kraju mamy niełatwą sytuację na rynku pracy. Na pewno o wiele korzystniej mają ludzie, które są absolwentami kierunków techniczne, gorzej z kolei mają humaniści, których w naszym kraju nie docenia się i często nie widzi się tego, jak są oni ważni w rozwoju całej naszej kultury.

na zajęciach

Autor: CIMIC Centre of Excellence (CIMIC-COE)
Źródło: http://www.flickr.com
Żyjemy tu i teraz, myślimy o aktualnych potrzebach i skupiamy się przede wszystkim na materialnym dobrobycie, nierzadko nie troszcząc się w ogóle o rozwój intelektualny i duchowy. Taka sytuacja buduje zwykle granice pomiędzy ludźmi nastawionymi na odmienne profile zawodowe i w konsekwencji zamiast tworzyć coś wspólnie, wytykamy sobie swoje wady. Już sam wybór studiów, poziomie decyzji odnoście profilu humanistycznego lub ścisłego, będzie wymagało od nas dużej rozwagi. Nie możemy jednak zapominać także o swoich planach i zainteresowaniach.

W rzeczywistości to one muszą być priorytetem i determinować nasze decyzje. W trudnych latach na rynku pracy trzeba jednak mieć na uwadze jeszcze inne czynniki. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, co nas najbardziej interesuje. Nie bójmy się wypisać rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie będą się wiązały z pracą, ale na przykład z wakacjami. Marzenie wiążące się z dalekimi wyjazdami mogą być do zrealizowania praktycznie w prawie każdym zawodzie, jeśli tylko odpowiednio wcześniej będziemy parli w tym kierunku. Na pewno świetnym wyborem w takiej sytuacji są studia turystyczne, albo hotelarskie.

Zdecydowanie się na tego typu kierunek jest bezpośrednio związany z wyjazdami, ponadto umożliwia znalezienie zawodu w miejscowościach aktywnych turystycznie, dzięki czemu będziemy mogli połączyć przyjemnego z pożytecznym. Studia hotelarstwo ponadto biorą pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, nie tylko w Polsce, ale także za granicą, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników tej branży.