Najbardziej oblegane wydziały studiów, czyli jak wygląda sytuacja na rynku edukacji wyższej?

Wybranie kierunku studiów to bezapelacyjnie wymagające zadanie, które oddziałuje na całą przyszłość człowieka. Z tego też powodu wiele ludzi decyduje się na zasugerowanie się szczególnie rozchwytywanymi w danym okresie tendencjami. Nic w tym jednak dziwnego, bo w dużej mierze oddają one zapotrzebowania społeczeństwa oraz nastroje w nim królujące. Jakie więc możemy wyróżnić kierunki niezwykle oblegane w dzisiejszych czasach?

Studenci podczas wykładu

Autor: Thomas Galvez
Źródło: http://www.flickr.com
Na pierwszych miejscach znajduje się rzecz jasna niezmienna dwójka, czyli prawo- dla humanistów i medycyna- dla tych wolących nauki biologiczne. Jednakże te dwie specjalizacje są niejako poza konkurencją, gdyż na zawód lekarza, czy też prawnika chętni będą z pewnością zawsze. Innym kierunkiem zdobywającym w ostatnich latach szerokie rzesze zwolenników niewątpliwie jest fizjoterapia (uwielbiam rehabilitację w domu pacjenta). Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego, gdyż wynika to ze zjawiska starzenia się społeczeństw co warunkuje potrzebę na większą ilość specjalistycznej opieki medycznej i rehabilitacji. Z tego też powodu zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne często realizowane jako rehabilitacja w domu pacjenta rośnie z każdym tygodniem. Jednakże specjaliści podkreślają, że usługi rehabilitacyjne wcale nie są łatwym kawałkiem chleba, bo ich świadczenie wymaga dużej siły fizycznej, jak i umiejętności komunikacyjnych. Rzecz jasna bynajmniej nie zraża to tysięcy ludzi, którzy corocznie aplikują na owy kierunek w miejscowościach takich jak przykładowo: Wrocław, Kraków, czy Rzeszów. Jednakże jeśli rehabilitacja w domu pacjenta jest czymś co absolutnie nam nie odpowiada, nie jest to zakończenie rozmaitych tendencji w dziedzinie oświaty wyższej. Innym zespołem kierunków, zyskujących obecnie ogromne rzesze zwolenników są tzw. niekonwencjonalne filologie, czyli studia o krajach takich jak na przykład: Białoruś, Czechy, czy Słowacja. Wybranie owego kierunku pozwala na dokładne poznanie danego państwa, jego kultury, a także języka, co na dzisiejszym rynku zatrudnienia jest cechą jak najbardziej pożądaną.

wykład

Autor: Heinrich-Böll-Stiftung
Źródło: http://www.flickr.com
Faktem jestem, że wybór kierunków studiów to niezwykle ciężkie zadanie, a wizja iż owa decyzja będzie rzutować na całe przyszłe życie jeszcze wszystko utrudnia. Jednak żeby przez to przejść trzeba uważnie obserwować rynek zatrudnienia i wybrać mając na uwadze również swoje zainteresowania- opublikował.