Żadne studia nie gwarantują zatrudnienia i pieniędzy – liczy się pasja

Dwudziesty pierwszy wiek to okres szybkiego postępu, wielkich zmian a także wiecznego przemieszczania się (zarówno w przestrzeni, jak też zawodowo). Aby nie zostać w tyle, należy się ciągle dokształcać, a czasem przekwalifikowywać, toteż gdy stoimy przed wyborem nowego zajęcia, a nie posiadamy sprecyzowanego projektu, sprawdźmy, których pracowników najbardziej brak na rynku pracy, teraz oraz w bliskiej przyszłości.

regał z książkami

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com
Zawsze pierwszą kwestią, jaką powinniśmy rozważyć w przypadku doboru nowego zajęcia, będą nasze predyspozycje jak też zainteresowania, pasje. Może uda się powiązać przyjemne z pożytecznym? Jeśli nadal nie mamy projektu, a trzeba się na cokolwiek zdecydować, najlepiej wybrać sobie fach, który będzie perspektywiczny. Jak się okazuje, jest ich dosyć dużo.

nauka

Autor: brewbooks
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba mieć na względzie, że rynek pracy ciągle się modyfikuje, popyt na konkretne zawody to rośnie, to maleje. Niektóre zawody kończą swój żywot, inne dopiero powstają. Ważną cechą może być elastyczność. Musimy potrafić dostosować się do trendów na rynku zatrudnienia. Obecnie standardem są skończone studia magisterskie, znajomość języków , ciągłe podwyższanie swych kwalifikacji, zdobywanie kolejnych certyfikatów. Robimy to wszystko po to, aby nie wypaść z rynku. Ale w jakim kierunku iść? Który kierunek wybrać z tego co oferują uczelnie wyższe?

Internet, technologia informatyczna to obszary ciągle rozwijające się, z tej przyczyny potrzeba wielu profesjonalistów z owej branży. Z roku na rok zapotrzebowanie to będzie wzrastać, wraz ze wzrostem nowo powstałych specjalizacji. Każda firma będzie angażowała komputerowców, ekspertów, analityków.

Kolejną propozycją może być przemysł turystyczny i rozrywka. Szybkie tempo życia naszego społeczeństwa, ciągła gonitwa za karierą oraz pieniędzmi powodują, iż ludzie miewają coraz mniej czasu. Z tej przyczyny pole do popisu będą mieli tak animatorzy czasu wolnego, jak też osoby świadczące rozmaitego typu usługi. Znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na sprofilowane usługi. O pracę nie powinni się troskać piarowcy czy specjaliści ds. obsługi klienta. Największy wzrost odnotuje rynek usług dla firm.

Trudno szczegółowo określić, jakie zawody mają przyszłość i przeżyją – dajmy na to – 20 lat. Ciągle się rozwijamy, technologia wciąż nas zadziwia. Możemy jedynie przypuszczać, oraz być zdecydowanymi na zmiany, jakie zagwarantują nam pracę na następnych kilka lat.