Wyliczenie podatku dochodowego w roku 2013.

Styczeń to w Polsce moment podsumowań ostatniego rok. Dokonujemy wówczas rozliczeń naszego postępowania z zeszłych 12 miesięcy, tworzymy plany na przyszły rok i ustalamy noworoczne postanowienia, których nie dotrzymujemy.

podatki

Źródło: flickr.com

Poza rozliczeniami personalnymi, jesteśmy zobowiązani wykonać również rozliczenia podatkowe z Urzędem Skarbowym, wpłacając podatek dochodowy za zeszły rok. Każdy z nas jest zobligowany uzupełnić PIT 2013 i dostarczyć go do fiskusa.

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego powstaje w chwili uzyskania jakiegokolwiek dochodu, jednak podatek dochodowy wysokości osiemnaście % zysków musimy zapłacić dopiero po uzyskaniu kwoty przekraczającej kwotę zarobku zwolnioną z podatku, czyli około 3000 zł. Jeżeli uzyskamy dochód wyższy chociaż o złotówkę, jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek i rozliczyć pit. W ostatnim czasie urzędy w naszym kraju chcą iść z duchem czasu, w związku z czym jesteśmy w stanie składać nasz PIT przez internet, co jest sposobem nieporównywalnie lepszym niż kolejki w Urzędzie Skarbowym.

Możliwości odliczeń od dochodu, czyli jak zapłacić mniej.Każdego roku ustalane są najwyższe ulgi i zwolnienia podatkowe, jakie możemy uwzględniać w naszym druku PIT. Najczęściej właściciele firm odliczają koszty leasingu samochodów, darowizn i koszty telekomunikacyjne, a obywatele nie posiadający działalności gospodarczej opłaty za internet i za wychowanie dzieci. Każdy płacący podatki może również przekazać swój 1 procent podatku na wybraną przez siebie organizację pozarządową. Takich organizacji jest w Polsce sporo, a dla sporej części z nich dochody z naszego jednego % są przeważającym udziałem w ich corocznym budżecie.

Jakie rzeczy charakteryzują organizacje pożytku publicznego i jakie są ich potrzeby?Wszystkie organizacje pożytku publicznego mają unikalny identyfikator nadany przez KRS . Jeśli nie widzimy takiego numeru w danych kontaktowych naszej instytucji, możemy być pewni, iż mamy do czynienia z oszustem. Wiele instytucji przekazuje środki na tzw. wyższe cele – pomoc chorym dzieciom, wyposażenie schronisk dla zwierząt, czy leczenie chorych na AIDS. Jednak istnieją również te, które np. finansują organizację imprez w swoich miastach, bądź inwestują swoje pieniądze w rozwój sztuki, np. kin w swoim rodzinnym mieście.Istnienie tych organizacji definiuje wolny rynek, bo tylko od nas zależy, której z nich wyślemy nasze pieniądze.

Podatnicy chcący przekazać 1 procent znajdą szersze wiadomości w tej kwestii – np. na portalu internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*