Na co obowiązkowo zwracać uwagę w czasie doboru kolorów? Co jest w tej kwestii najbardziej istotne?

Czasami nie do końca wiemy i dość długo nad tym myślimy, jakiego rodzaju mamy typ urody. Przez takie coś nie wiemy dokładnie, jak na przykład wybrać cienie do koloru oczu lub jaki odcień podkładu oraz kolor włosów będą najbardziej pasujące? Co można zrobić w tym momencie, jak się tego dowiedzieć?
Z pewnością rozwiązaniem jest analiza kolorystyczna, dzięki niej niektóre barwy możemy określić jako ciepłe, a inne jako zimne.

Trzy elementarne kolory to takie, których nie można zyskać po zmieszaniu pozostałych barw ze sobą, czyli żółty, niebieski oraz czerwony. Łącząc je jesteśmy w stanie stworzyć kolory pochodne, typu pomarańczowy, fioletowy oraz zielony. Barwy, jakie powstały dzięki żółci oraz czerwieni definiujemy jako ciepłe, zaś te z dodatkiem niebieskiego chłodnymi. Tego rodzaju kolorystyczne prawidłowości odkrył fizyk – Hermann von Helmholtz.
zabawy

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Doszedł on do tego, iż każdy kolor ma po prostu trzy wytyczne, jakie decydują o tym, jak je widzimy, co oznacza barwę, nasycenie oraz odcień. Barwa to podstawowe określenie koloru. Kolor czerwony ma jednocześnie jabłko ale i pomidor, choć jak zestawimy je ze sobą, to dostrzeżemy wyraźnie, iż te czerwienie troszkę się różnią. Nasycenie charakteryzuje intensywność barwy, jej czystość, zaś odcień to jej jasność lub ciemność. Zmiana chociażby jednej z tego typu cech sprawia, że dostrzegamy różnicę w kolorze. Jak generalnie mowa o odcieniu danej barwy, to mamy na myśli także jej czystość – czyli to, czy występują tam domieszki odmiennego koloru, to oznacza, czy jest zgaszona, świetlista czy przybrudzona, lecz również to czy jest ciemniejsza lub jaśniejsza.
Szwajcarski kolorysta o nazwisku Johannes Itten, który prowadził badania nad kolorem razem z grupą swoich studentów, odkrył, iż jest takie coś jakby osobisty profil kolorystyczny, co znaczy stałe upodobanie do pewnego typu kolorów oraz ich odcieni, a zależą one od typu urody i osobowości.

Jeśli mówimy o urodzie to faktycznie dobrze niekiedy poradzić się specjalistów w tej dziedzinie. Konieczny jest dobry stylista. Chociaż wiele osób jest zdania, że najlepsi są w dużych ośrodkach miejskich to nie do końca prawda, najlepszym przykładem niech będzie stylista Sosnowiec, jaki zapewnia zawsze najwyższą jakość.