Alby komunijne – z jakiego powodu odznaczają się dzisiaj tak dużym zainteresowaniem i są powszechnie stosowane w parafiach?

Pierwsza Komunia Święta to kategorycznie jedno z tych wydarzeń, na które dzieci niecierpliwie czekają. Jest to dla nich ogromne święto, gdyż w lokalnej tradycji, po uroczystości kościelnej mają miejsce przyjęcia, jakie dziś coraz częściej są rzeczywiście wystawne oraz przypominają niewielkie wesela. Dla dziecka oznacza to jedno – prezenty. Rzecz jasna, nie powinny one odgrywać podstawowej roli. Najistotniejsze muszą być przeżycia religijne tego sakramentu. Przede wszystkim z tego powodu, teraz coraz częściej rezygnuje się z sukienek komunijnych oraz garniturów, które przypominały ubrania Pary Młodej.

komunia

Autor: John Ragai
Źródło: http://www.flickr.com
Sukienki przeważnie były szyte na kołach, drobiazgowo zdobione, a niekiedy stawały się też przedmiotem wyścigów pomiędzy rodzicami i dziećmi. Alternatywą dla nich są dużo skromniejsze alby komunijne (sprawdź modele alb do komunii). Z jakiego powodu charakteryzują się one dziś tak dużą popularnością? Najczęściej ze względu na fakt, że to proste ubranie zapewnia, że na pierwszy plan wysuwa się sam sakrament, a nie strój w którym dziecko będzie występowało. Ma to duże znaczenie. Na dodatek, wszystkie alby są takie same, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, różnią się wyłącznie szczegółami, między innymi kolorem naszywek.

W ten sposób, żadne dziecko nie czuje się gorsze albo lepsze, gdyż wszyscy wyglądają tak samo. Wprowadzenie alb stało się bardzo dobrym pomysłem, który natychmiast zaadaptowały parafie w całej Polsce. Obecnie wykorzystuje się je powszechnie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że alby są kategorycznie tańsze niż sukienki czy garnitury. Dla rodziców obciążonych pozostałymi wydatkami, czasami związanymi z organizacją przyjęcia, nawet

komunia

Autor: Wojciech Doganowski
Źródło: http://www.flickr.com

gdy jest ono bardzo skromne, ma to duże znaczenie.

Zakup alby nie będzie obciążał ich budżetu. Oczywiście, nie oznacza to, że nie można pokazać własnej kreatywności. Rodzice w dalszym ciągu starają się, żeby w tym wyjątkowym dniu ich dzieci prezentowały się możliwie jak najlepiej, chociażby poprzez robienie dziewczynkom fryzur.

Jeśli poszukujesz innych danych na omawiany temat, to też rzuć okiem na (http://pomnikiwroclaw.pl/) analogiczne portale, które podnoszą tę tematykę.

Niemniej jednak, zastosowanie alb faktycznie minimalizowało komunijne szaleństwo i zniosło podziały pomiędzy dziećmi. Alby poza tym są niezwykle atrakcyjnym strojem, który zaznacza niewinność dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej, tym samym są faktycznie dobrym rozwiązaniem.