Dopiero co mieliśmy Święta Bożego Narodzenia , a już dziś panie domu rozmyślają o Wielkanocy.

Dopiero co obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już teraz niektóre panie domu myślą o następnych dużych świętach, a mianowicie o świętach wielkiej nocy.

Święta Wielkiej Nocy to dla chrześcijan najbardziej znaczące i najważniejsze święto w roku. Wspominane jest dla przypomnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Chrystusa w trzecim dniu. Czas tych świąt nie jest stały, wypada zawsze w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca.

Spodobał Ci się ten wpis? To super, jeśli masz chęć poznać coś równie niebanalnego, to z pewnością na pewno zainteresuje Cię także ważna witryna.

Od czasu tej pełni zależnych jest dużo innych chrześcijańskich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W roku 2016 Wielkanoc odbędzie się nader wcześnie, bo już w końcówce marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele gospodyń domowych już zawraca sobie głowy przygotowaniem do Wielkanocy.

Jeśli zaintrygowała Cię ta kwestia, koniecznie sprawdź link tablice granitowe a poznasz znacznie więcej danych, które bez wątpienia wywołają na Twojej twarzy śliczny uśmiech.

W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to czas radości oraz pogody ducha która szczęścia towarzyszącego zmartwychwstaniu (chorągiewki wielkanocne). Symbolem takiego nowego istnienia są bez dwóch zdań jajka. Tak, jak nikt nie wyobraża sobie wigilii bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Zgodnie z tradycją przystroimy stół rzeżuchą, na której ułożymy pisanki wielkanocne i święconkę – pisanki drewniane.

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Nasi rodacy kontynuują wywodząca się sprzed wieków tradycję przedświątecznego wyrabiania ozdób . O ile na komercyjne święta bożego narodzenia wszystkie ozdoby choinkowe mamy możliwość nabyć w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie. Najlepsze z nich wyrabia się na północy naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są sławne na całym świecie. Precyzja i cierpliwość potrzebne do precyzyjnego wymalowania takiej pisanki są cechę nieczęsto widywaną wśród dzisiejszych ludzi mieszkających w dużych miastach.

Poza wydmuszkami, innym, równie sławnym produktem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do przystrajana odświętnych palm wielkanocnych, które każdy z nas z pewnością podziwiał w telewizji. Jeszcze innym elementem są wielkanocne baranki robione z masła – obejrzy na stronie.

W związku z tym, moim zdaniem, tym bardziej musimy wspierać kulturę i tradycję wywodząca się z folkloru, gdyż prezentuje ona nieco zapomniany, a być może wartościowy styl życia.