Jakie przedmioty kojarzą się rodakom ze świętami bożonarodzeniowymi i wieczorem wigilijnym

Chociaż za oknem jeszcze płatków śniegu nie uświadczymy, to nasz kalendarz biurkowy nie kłamie – już za parę dni Boże Narodzenie. Niezależnie od tego, czy spędza się świąteczny urlop w mieszkanku, razem z familią, czy wyjeżdża się na narty w Tatry, święta łączą się z tymi samymi przyborami. Zobaczmy, co konkretnie wiąże się z Gwiazdką.

święta

Autor: Cristiana Bardeanu
Źródło: http://www.flickr.com
Do niedawna znakiem szczególnym zbliżających się świąt był padający śnieg. Obecnie, kiedy tego śniegu bywa bardzo mało, pozostają nam do dyspozycji pozostałe świąteczne atrybuty. Od zawsze pamiętamy bogato ubraną i oświetloną choinkę, która stała nie tylko we wnętrzu domu, ale i na tarasie. Wiele osób łączy świąteczny czas ze szczególnymi daniami, czyli pysznymi wypiekami i rzecz jasna z rybami oraz bogato zastawionym stołem. Z kolei dzieci od razu pomyślą o prezentach i wspólnym śpiewie kolęd.

Oprócz tych najbardziej tradycyjnych skojarzeń, warto przypomnieć te mniej popularne. Jednym z nich jest na przykład żłób, a właściwie żłobek. Stanowi on część bożonarodzeniowej dekoracji w kościołach, a czasem w tej pomniejszonej formie stoi również pod domową choinką. Mały żłób często pojawia się na imprezach dobroczynnych połączonych z obiadem dla ubogich.

Żłoby są rzecz jasna powszechnie kojarzone z oborą. To do nich gospodarz wkłada świeżo skoszoną trawę dla koni, a niekiedy pozostałych zwierząt gospodarskich. Te żłoby mogą być wykonane z drewna bukowego, a w stuletnich oborach znajdziemy także te z piaskowca. Te duże wersje też łączą się ze świętami – być może zabrzmiało to trochę niedorzecznie, ale przecież wielokrotnie podziwialiśmy żywe szopki ustawione na rynku bądź przed kościołem. Najczęściej drewniany żłób jest jednym z

święta

Autor: STARS FOR EUROPE
Źródło: STARS FOR EUROPE

obowiązkowych elementów wystroju takiej szopki z oczywistych powodów. Żywe zwierzęta potrzebują przecież pożywienia, bo stoją praktycznie cały dzionek na dworze.

Kolejnym trochę zapomnianym atrybutem świąt Bożego Narodzenia jest gwiazda. Tej pierwszej gwiazdki w wigilijny wieczór każdy oczekuje ze zniecierpliwieniem, bo daje ona sygnał do rozpoczęcia najpiękniejszej kolacji w roku. Gwiazda łączy się również ze śniegiem, ale akurat to skojarzenie pomału odchodzi do historii. Natomiast ciągle pamiętamy o kwiatkach doniczkowych o mocno czerwonym kolorze płatków.

Stworzyliśmy wpis o podobnej treści. Znajduje się on na kolejnej stronie. Kliknij więc w poniższy link i dowiedz się szczegółów (http://btzielonadolina.pl/praga-z-fontannami/trip) z tym powiązanych.

Mowa tutaj oczywiście o gwieździe betlejemskiej, którą zazwyczaj zakupujemy przed świętami, żeby dekorowała nasze okno w trakcie tak istotnych dla nas momentów.