Co jest lepszym wyborem na komunię: eleganckie garnitury i sukienki czy jednolite alby?

Bez wątpienia przyjęcie jest jednym z najważniejszych dni w życiu dziecka. Rodzice z dumą mogą patrzeć, jak ich ukochana córeczka czy synek przystępuje do sakramentu Eucharystii. Następnie jest eleganckie przyjęcie komunijne i prezenty dla dziecka. Opiekunowie i wychowawcy chcą, aby ich pociechy prezentowały się w tym niepowtarzalnym dniu fantastycznie. Wobec tego rodzi się pytanie o sens wprowadzenia skromnych alb pierwszokomunijnych.

komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Zanim wprowadzono do użytku alby pierwszokomunijne chłopcy byli ubierani w garnitury, a dziewczynki zakładały piękne sukienki. Rodzice, których było na to stać, kupowali swoim pociechom markowe i bardzo drogie ubrania. Swoje decyzje tłumaczyli tym, że jest to wyjątkowy dzień w życiu człowieka i trzeba go szlachetnie uczcić. Jednak w gronie dzieci były także te, których rodzice nie mieli wystarczających środków, żeby nabyć tak eleganckie stroje. Ich dzieci marnie wyglądały na tle tych porządnie ubranych. Wówczas pojawiły się głosy niezadowolenia z powodu różnic w ubiorze, bo niektóre dzieci były odziane tak, jak ubierają się nowożeńcy.

Dlatego też Kościół ujednolicił ubiór. Nie mogło przecież tak być, że w tym uroczystym dniu z kościoła robi się pokaz mody. Alby komunijne okazały się doskonałym lekarstwem na nieskromność w ubiorze . Od tej pory chłopcy i dziewczynki były ubierane jednolicie w białe alby. Każde dziecko otrzymywało tą samą, zrobioną z tego samego materiału i w tej samej cenie. Skutkowało to tym, że różnice zarobkowe i klasowe nie były dostrzegalne w czasie pierwszej komunii. Ten stan rzeczy dał również luksus dzieciom. Te z ubogich rodzin nie czuły się już gorsze i nie były narażone na szyderstwo ze strony bogatszych dzieciaków.

komunia

Autor: Mia & Steve mestdagh
Źródło: http://www.flickr.com

A same alby są przecież strojem stricte kościelnym, gdyż ubioru stosowanego w czasie kościelnych liturgii. Cudowne białe alby z sukcesem od lat są używane podczas mszy świętych. Wymienione argumenty przemawiają na korzyść alb . Niewątpliwie są one lepszym ubiorem od sukienek i garniturów. Nadają się również lepiej do brania udziału w świętach kościelnych. A dzieci prezentują się w nich elegancko, a zarazem mniej pretensjonalnie.

Jeśli prezentowany materiał jest dla Ciebie ciekawy, nie wahaj się i sprawdź szczegóły tutaj kamieniarstwo wrocław – przeczytasz jeszcze bardziej szczegółowe informacje.

I oto przecie chodzi.