Jak kupować nagrobek? Na jakie rzeczy zwracać uwagę? Co jest najistotniejsze?

Decyzja dotycząca wyboru pomnika i płyt nagrobkowych z pewnością nie jest łatwa. Z jednej strony mocne emocjonalne przeżycia związane ze stratą, z drugiej pilne obowiązki odnośnie organizacji pochówku. Z tym jeszcze też związana jest niezbyt duża ilość informacji na temat usług kamieniarskich, szczególnie nieznana jest kwestia finansowa.

Przed kupnem pomnika musimy przemyśleć wiele rzeczy. Tak samo jest w sytuacji, kiedy są to nagrobki dziecięce czy dla osoby starszej, gdyż wytyczne są z reguły do siebie zbliżone. Finalna cena pomnika to tak właściwa wypadkowa kilku czynników, czyli wielkości nagrobka, rodzaju materiału, barwy jak i sposobu wykończenia krawędzi płyt czy dodatkowych ozdób. Kolejnym istotnym parametrem są rozmiary nagrobka. Decyduje to o ilości kamienia, jaki zużywa się do jego stworzenia.

grób

Z tego powodu również koniecznie należy pamiętać o jego wymiarach, dlatego też czy mamy do czynienia z nagrobkiem pojedynczym, podwójnym czy może rodzinnym grobowcem – dowiedź się więcej. Wiadomym jest, iż standardowe wymiary są w lepszych cenach, niż niestandardowe. Istotne do końcowej wyceny będzie to, z jakiego rodzaju kamienia wykonany jest pomnik. Najpopularniejszy jest granit i marmur. Na cenę również wpływa w głównej mierze stopień obróbki oraz połysku po wypolerowaniu kamienia. Tak samo kolor posiada znaczenie. W przypadku granitu jest to szczególnie ważne, gdyż im ciemniejszy tym twardszy i odporny na warunki atmosferyczne.

Kolejna rzecz to nagrobki wzory, jakie im bardziej ozdobne, tym droższe. Napisy na pomnikach mogą być pomalowane lub grawerowane. Ostatnimi czasy już częściej usługi kamieniarskie oferują litery z metalu, które doczepia się do płyty granitowej. Na finalną cenę wpływają różnego rodzaju kwestie, przykładowo wykonane napisy, ich kolory oraz ilość liter. Pamiętajmy o dodatkowych akcesoriach. Są to między innymi te, jakie stanowią o cechach charakterystycznych nagrobka oraz jego indywidualizacji – https://tborkowski.pl/nagrobki-dzieciece. W tej sytuacji możemy wybrać różne dodatkowe płaskorzeźby, figurki albo wazony. Pomnik to wyraz naszych uczuć do bliskiej osoby, z tego powodu ważne jest podkreślenie, kogo straciliśmy. Na płycie możemy umieścić zdjęcia, epitafium czy rzeczy, które odzwierciedlą osobowość bliskiej osoby.