Przywitaj zimę z radością – odkryj niezawodny sposób na niskie temperatury!

Zima to trudny czas dla zmarzluchów.
Zazwyczaj pragniemy wtedy schować w ciepłym domu i z ciepłą herbatą zasiąść do naszej ulubionej lektury albo do wybranego filmu. Ale czy zima musi być taka „zimna”?

Dowiedz się, co możesz zrobić, by zabezpieczyć się przed przenikliwym chłodem.

sweter

Autor: Evelyn Hill
Źródło: http://www.flickr.com

Jest mnóstwo sposobów na ochronę przed zimnem. Możemy pić dużo rozgrzewających napojów, schować się przed nim w domu. Ale najlepszym sposobem jest ciepłe ubranie.

Wełna – świetny sposób na zimę!

Wełna jest naturalnym włóknem pozyskiwanym z sierści zwierząt.Pozyskujemy ją na przykład od kóz, owiec, lam, wielbłądów jak również królików. Ze względu na swoiste właściwości włókna, wełna (u nas kupisz igłowane włókniny) jest wykorzystywana do wyrobu wysokiej jakościtkanin, dzianin a także włóknin. Wełna była znana od czasów starożytnych. Ta znakomitej jakości jest bardzo miękka, puszysta i charakteryzuje się cienkimi włóknami, które osiągają długość od 4 do 12 cm. Taką niebywałą wełnę pozyskuje się z okrywy włosowej owiec rasy merynos. Z kolei z włosia kóz kaszmirskich uzyskuje się następny znamienity gatunek wełny tj. kaszmir. Grubsza wełna jest uzyskiwana z włosia owiec długowełnistych i nizinnych. Włókno wełny pochodzącej od tych zwierząt może osiągać długość aż do 40 cm. Dzianina wełniana jest wyśmienitym zabezpieczeniem przed chłodem.

Wełna gotowana: co to takiego?

Jeżeli w swojej szafie masz berety, szaliki czy swetry, najprawdopodobniej są one zrobione właśnie z gotowanej wełny. Wełna gotowana (inaczej wełna parzona) różni się od tradycyjnej wełny tym, iż jest bardziej zbita. Z jakiego powodu? Dlatego, iż została uprzednio poddana obróbce termicznej i z tego powodu skurczyła się. Podczas obróbki włókno traci ok. 20-30% swojej objętości! Dzięki temu wełna gotowana jest znacznie cieplejsza, znakomicie zdaje egzamin w chłodne dni. Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, jest w mniejszym stopniu podatna na zabrudzenia i co ważne nie przyczynia się do powstawania objawów alergicznych, takich jak: swędzenie albo kłopotliwa wysypka.

Jakie jeszcze zalety ma parzona wełna?

sweter z wełny

Autor: McArthurGlen Designer Outlets
Źródło: http://www.flickr.com

W odróżnieniu od normalnej wełny jest miękka, bardzo przyjemna w dotyku. To elastyczny, mięsisty a także lejący materiał, niejednokrotnie wykorzystywany w krawiectwie.
Ponadto – oprócz tego, że świetnie chroni przed chłodem, z powodu swojego składu, dzianina wykonana z gotowanej wełny jest przewiewna, pozwala oddychać naszej skórze.
Z wełny parzonej powstają również świetne sukienki, garsonki, tuniki, płaszcze i kurtki na zimę.
By mieć pewność, że nasz wełniany płaszcz tudzież kurtka należycie zabezpieczą nas przed mrozem warto je uprzednio ocieplić.
Z gotowaną wełną, każdy zmarzluch przywita zimę z radością!