Złoto jakiej próby najlepiej zakupić?

Złoto to jeden z najbardziej modnych i cenionych szlachetnych metali. Nic dziwnego, bo wykonana z niego biżuteria prezentuje się nadzwyczaj efektownie.

pierścionki z białego złota

Autor: F. D. Richards
Źródło: http://www.flickr.com
Warto jednakże mieć na względzie, iż im wyższa jego próba, tym większy odsetek złota ma klejnot – kamienie ozdobne od jubilera -. Nabywając pierścionki z białego złota zdarza się, że nie zastanawiamy się nad tym, z jakiej próby są wykonane. Niestety, bardzo często po upływie czasu dana ozdoba nie jest już tak wysokiej jakości jak była na początku. Stąd zanim dokonamy zakupu, należy dowiedzieć się troszkę więcej na ów temat. Próba złota jest to bez wątpliwości podstawa, dzięki której jesteśmy w stanie podjąć decyzję tyczącą się przewidywanego zakupu. Im niższa próba złota, tym niższa jest cena wyrobu. Najbardziej popularne próby złota to 333 i 585. Dostępne są one od ręki oraz bez kłopotu możemy nabyć tego typu biżuterię w dowolnie wyselekcjonowanym przez nas salonie stacjonarnym czy sklepie online.
Zastanawiasz się nad tym, czy odcień złota zależy od jego próby? Dużo osób tak właśnie podchodzi do zagadnienia, chociaż jest to myślenie błędne. Odcień złota nie będzie miał bowiem związku z daną próbą. Na jego kolor oddziałują pozostałe dodatki metali, jakie mieszczą się w stopie . Warto pamiętać, że czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Niestety, jest ono wtedy wyjątkowo miękkie i dlatego łączy się je z innymi metalami. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest w wyższym stopniu mocne na przeróżnego rodzaju uszkodzenia.

Miejmy na uwadze, iż jeżeli kupimy biżuterię wykonaną ze złota danej próby, należy o nią odpowiednio dbać. Nawet jeśli będzie to biżuteria niskiej próby, która powinna być bardziej trwała, to i tak nie uwalnia nas to z tego zadania.