Przygotowujesz pierwszy raz Wigilię? Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi najsmaczniejszych potraw wigilijnych, a na dodatek z opisem ważnych tradycji

Chyba niedużo jest w Polsce ludzi nieobchodzących świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie da się ukryć, że są to tradycje typowo chrześcijańskie, jednak wiele ludzi niewierzących również obchodzi te święta – Boże Narodzenie współcześnie bardziej stało się symbolem rodzinnego czasu i spotkania z bliskimi niż chrześcijańskiego święta. Niezależnie od motywów, w Twoim domu na pewno także obchodzi się święta Bożego Narodzenia, a jeśli tak, wtedy na pewno zastanawiasz się, co można przyrządzić na tradycyjną kolację wigilijną.

Muffinki świąteczne, Boże Narodzenie

Autor: www.ma-me.pl
Źródło: abcslubu.pl
Nie da się zaprzeczyć, że tradycje wigilijne (dowiedz się więcej na tematy tradycji wigilijnych: link do strony) dotyczące jedzenia są bardzo szerokie. Wypada zacząć przede wszystkim od tego, że na stole powinno się znajdować aż dwanaście różnorakich potraw – taka ilość wzięła się stąd, że Jezus miał właśnie dwunastu apostołów. Jeszcze kilkanaście lat temu ta tradycja kategorycznie była dokładnie przestrzegana, jednak obecnie się od niej odchodzi – chyba nie ma nikogo, kto potrafiłby zjeść naraz aż dwanaście różnych potraw. Dlatego na przeciętnym wigilijnym stole znajduje się ich przeciętnie około sześciu.

Drugą bardzo istotną tradycją jest fakt, iż wszelkie potrawy nie powinny zawierać mięsa. Wprawdzie obecnie nawet oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego jest takie, że w tracie Wigilii można spożywać także potrawy mięsne, jednak z takiego przywileju korzysta praktycznie niewiele ludzi.

Masz duży problem z odszukaniem efektywnego rozwiązania Twojego problemu? Na pewno skutecznie pomoże Ci ta strona sale weselne Gdańsk.

Taka zmiana w Kościele dokonała się zaledwie kilka lat temu, a przecież w tę jedną kolację w roku można powstrzymać się od jedzenia mięsa – chociażby właśnie po to, aby podkreślić uroczysty charakter takiej kolacji

.

Jeżeli interesują Cię inne tradycje wigilijne, kategorycznie powinieneś także wiedzieć o nadprogramowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. Tradycja pozostawiania dodatkowego talerza na stole także ma znaczenie symboliczne, które wywodzi się z Biblii.

Dodatkowo na stole wigilijnym powinno znaleźć się sianko, które oznacza sianko, na którym urodził się Jezus. W wielu domach to właśnie na tym sianku, które znajduje się na środku stołu, umieszczane są potrawy na Wigilie (dowiedz się więcej). Tradycją przecież jest również to, że wszelkie potrawy podawane są w jednym naczyniu, z którego każdy nakłada porcję dla siebie. Polecamy takie rozwiązanie, bo jedzenie z tak określanej jednej miski zdecydowanie sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Jeśli chcesz, aby nadchodząca Wigilia była niezapomniana, wtedy powinieneś zastosować się do opisanych przez nas porad.