Ustka – pomysł na wakacje dwa tysiące czternaście

Ślicznie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający też długotrwałą tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o komfortowe pensjonaty. Ustka, bo o niej mowa to także atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne jak również pozytywny mikroklimat i wspaniałe warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje dwa tysiące czternaście w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze przybywali tutaj, aby leczyć choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, również nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, wybudowano zakład zakład kamieniarski wrocław przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją funkcję do teraz, będąc zarazem znakomitym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, nieopodal wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez znamienitego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była niezwykle szeroka. Proponowano tutaj nie tylko kąpiele lecznicze, lecz również kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

W czasach teraźniejszych, oprócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie szeroka i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców na pewno ucieszy fakt, iż w Ustce funkcjonuje Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i maja do zaoferowania sporo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (oferty noclegowe Ustka).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kafejki, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce bez wątpienia zachwyci amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd udać w rejsy turystyczne (sprawdź na ).

W Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w 1892 r. i przetrwał do dziś bez znaczniejszych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma dwadzieścia jeden metrów wysokości. Interesującym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza wybudowana w 1867 r.. Obiekty te, określane też Czerwonymi Szopami, funkcjonowały w przeszłości, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Trzeba też zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej ilustrującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, zaaranżowane na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niezwykłe sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, 100-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych trzeba wymienić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się wyjątkowo cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce mnóstwo ciekawych wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak zwaną „Krainę w Kratę”, ponieważ na ich obszarze mieści się bardzo dużo przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej uroczym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki mieści się też inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz cudownie położone, przybrzeżne jeziora. Należy udać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.