Jakie przedmioty kojarzą się rodakom ze świętami bożonarodzeniowymi i wieczorem wigilijnym

Chociaż za oknem jeszcze płatków śniegu nie uświadczymy, to nasz kalendarz biurkowy nie kłamie – już za parę dni Boże Narodzenie. Niezależnie od tego, czy spędza się świąteczny urlop w mieszkanku, razem z familią, czy wyjeżdża się na narty w Tatry, święta łączą się z tymi samymi przyborami. Zobaczmy, co konkretnie wiąże się z Gwiazdką.

święta

Autor: Cristiana Bardeanu
Źródło: http://www.flickr.com
Do niedawna znakiem szczególnym zbliżających się świąt był padający śnieg. Obecnie, kiedy tego śniegu bywa bardzo mało, pozostają nam do dyspozycji pozostałe świąteczne atrybuty. Od zawsze pamiętamy bogato ubraną i oświetloną choinkę, która stała nie tylko we wnętrzu domu, ale i na tarasie. Wiele osób łączy świąteczny czas ze szczególnymi daniami, czyli pysznymi wypiekami i rzecz jasna z rybami oraz bogato zastawionym stołem. Z kolei dzieci od razu pomyślą o prezentach i wspólnym śpiewie kolęd.

Oprócz tych najbardziej tradycyjnych skojarzeń, warto przypomnieć te mniej popularne. Jednym z nich jest na przykład żłób, a właściwie żłobek. Stanowi on część bożonarodzeniowej dekoracji w kościołach, a czasem w tej pomniejszonej formie stoi również pod domową choinką. Mały żłób często pojawia się na imprezach dobroczynnych połączonych z obiadem dla ubogich.

Żłoby są rzecz jasna powszechnie kojarzone z oborą. To do nich gospodarz wkłada świeżo skoszoną trawę dla koni, a niekiedy pozostałych zwierząt gospodarskich. Te żłoby mogą być wykonane z drewna bukowego, a w stuletnich oborach znajdziemy także te z piaskowca. Te duże wersje też łączą się ze świętami – być może zabrzmiało to trochę niedorzecznie, ale przecież wielokrotnie podziwialiśmy żywe szopki ustawione na rynku bądź przed kościołem. Najczęściej drewniany żłób jest jednym z

święta

Autor: STARS FOR EUROPE
Źródło: STARS FOR EUROPE

obowiązkowych elementów wystroju takiej szopki z oczywistych powodów. Żywe zwierzęta potrzebują przecież pożywienia, bo stoją praktycznie cały dzionek na dworze.

Kolejnym trochę zapomnianym atrybutem świąt Bożego Narodzenia jest gwiazda. Tej pierwszej gwiazdki w wigilijny wieczór każdy oczekuje ze zniecierpliwieniem, bo daje ona sygnał do rozpoczęcia najpiękniejszej kolacji w roku. Gwiazda łączy się również ze śniegiem, ale akurat to skojarzenie pomału odchodzi do historii. Natomiast ciągle pamiętamy o kwiatkach doniczkowych o mocno czerwonym kolorze płatków.

Nie masz zamiaru, aby intrygujące posty przemknęły Ci koło nosa? Więc na pewno spodoba Ci się moja witryna, na której będziesz mógł przejrzeć inne newsy.

Mowa tutaj oczywiście o gwieździe betlejemskiej, którą zazwyczaj zakupujemy przed świętami, żeby dekorowała nasze okno w trakcie tak istotnych dla nas momentów.