Chryzantemy to kwiaty, które w naszej kulturze są jednoznacznie kojarzone z okresem I listopada. To kwiatki, które w naszej tradycji przede wszystkim służą do udekorowania grobów na Zaduszki. Niewielu ma świadomość tego, że te rośliny są symbolem słońca, że ich uproszczona wersja znajduje się na pieczęci rodziny cesarzy w Japonii.
Płatki tego kwiatu otwierają się powoli, spokojnie, wręcz majestatycznie. Symbolizują perfekcję. Ich ojczyzną są Chiny, skąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Chryzantemy to bardzo leciwe kwiaty. Już w XV wieku przed naszą erą były one uprawiane na terenie Chin. Do dziś zresztą obchodzi się w tymże państwie święto ku czci tej rośliny. Podobnie interesujące jest to, że jest to ceniony i znany symbol w sztuce orientalnej. Tkaniny, grafiki, ceramika to tworzywa, na których możemy szukać wzorów które przypominają kwiat chryzantemy. Co więcej, w kulturze orientalnej jego znaczenie wiąże się ze szlachetnością, dobrem a nawet nieśmiertelnością. Ludzie w Chinach sądzili, że rosa zbierana z ich płatków gwarantuje przedłużenie życia. Znane jest także działanie owych kwiatów w ziołolecznictwie, w dodatku robi się z nich herbaty, dżemy a nawet wino i ciasteczka. Chryzantema jest częstym dodatkiem kulinarnym, szczególnie w kuchni orientalnej, idź do . Urok tych roślin doceniono w Japonii. Jest ona w herbie rodziny cesarzy, przyznaje się tam Cesarski Order Chryzantemy, będący najwyższym odznaczeniem w kraju.
Zresztą sami władcy Japonii siadają na „Chryzantemowym Tronie”. W Japonii obchodzi się Święto Chryzantemy jako dzień radości, piękna i dobrej zabawy. W Europie rośliny te kojarzone były do tej pory ze smutkiem i cmentarzami, ale wolno się to zmienia. Uwielbiają je Holendrzy, którzy sądzą nawet, że piękniejsze od nich są wyłącznie tulipany. Także w Polsce możemy spotkać dużo miejsc, gdzie uprawia się chryzantemy, na przykład w Praszce, miejscowości mogącej się poszczycić jednymi z najładniejszych upraw tego kwiatu w kraju – dowiedz się jak wygląda proces hodowli chryzantem. Możemy tam zaopatrzyć się w chryzantemy cięte, w doniczkach albo też sadzonki do naszych własnych przydomowych ogrodów.
Jak można stwierdzić, kwiaty te są o wiele ciekawsze, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ich ogólny odbiór zmienia się, teraz dużo częściej mogą być one stosowane nie jedynie w chwili, kiedy idziemy na cmentarz, by uczcić naszych zmarłych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby radować się ładnym ogródkiem z kwiatami, w którym swe miejsce znajdą też chryzantemy.