Gdy reszta się bawi, oni pracują. Specyfika pracy fotografa na weselu

Lista gości, zaproszenia ślubne, fotograf ślubny oraz kamerzysta – to zaledwie nieliczne i jedne z „łatwiejszych” logistycznie wyzwań które stoją przed parą młodą. Taka już specyfika rytuału sakramentu – połączenie rodzin większość z nas pragnie zapamiętać do końca życia.
Jakkolwiek to zabrzmi, ale młoda para musi mieć uwagę na całość imprezy przez kilkanaście godzin uroczystości ślubno-weselnej.

zastawa stołowa

Autor: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Źródło: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
To absolutnie wyjątkowy czas pod względem rytualnym, sakramentalnym, ale też z przyczyn finansowych. Rodziny młodych wydają na tę okoliczność niemałe pieniądze, chcą, aby całość została przeprowadzona sprawnie i udanie.
W walory natury estetycznej i sentymentalnej wpisują się nagrania i obrazy z zaślubin, a także imprezy weselnej. Fotograf i dobry kamerzysta wykonują pracę, której efekty będą widoczne na nośniku przez całe życie. Ich poczynania, czyli wykonywanie fotografii i filmów w trakcie mszy i weselnej zabawy zostaną ujęciami, które młodzi będą pamiętać przez życie. Gdy ponad setka osób z dwóch gałęzi rodziny bawi się w najlepsze, panie i panowie ze sprzętem elektronicznym uwijają się w pracy w poszukiwaniu najlepszych odniesień.
Fotograf ślubny wybierze później z setek zrobionych fotografii te najlepsze, które zacznie „dopieszczać” w programach graficznych. Tutaj rozpocznie nastęną selekcję – zdjęć „ekstra”, czyli the best of the best. To spośród tych ujęć młodzi wybiorą te które włożą w albumy i ramki, a potem będą je wspominać. Weryfikacja z pracy kamerzysty i fotografa następuje po kilku dniach, gdy emocje opadną, kiedy dogłębnie można zweryfikować atrakcyjność i profesjonalność ujęć, oczywiście po odpowiedniej obróbce.

Jak wybieramy fotografa na ślub? Nie ma jasnej i najlepszej odpowiedzi, możemy wybrać specjalistę z lustrzanką spośród swoich znajomych (można liczyć na zniżki), poleconego zawodowca z zewnątrz przez rodzinę, ewentualnie freelancera, którego zupełnie nie znamy, a zachwyciło nas jego port folio. Oczekiwania wobec fotografa pozostają niemniej takie same – ma on wykonywać jak najlepsze ujęcia i trafiać w migawkę szczególnie przy przysiędze małżeńskiej, początku uroczystości weselnej, pierwszym tańcu. Czyli momentach najważniejszych, w których uwaga wszystkich skupiona jest na nowożeńcach.